Wrzesień 30, 2020

HIFU — lifting bez skalpela

HIFU to technologia, która pozwala na bezinwazyjny, ale jednocześnie skuteczny lifting. Kiedy skóra traci swoją naturalną jędrność, staje się wiotka i opadająca, ta metoda pozwala na osiągnięcie satysfakcjonujących efektów bez konieczności używania skalpela. Stanowi więc doskonałą alternatywę dla operacji plastycznych, które wiążą się nie tylko z koniecznością przerwania ciągłości skóry, ale również ryzykiem powikłań, długim czasem rekonwalescencji, bólem, a niekiedy bliznami.

Jak działa technologia HIFU?

Określenie HIFU to skrót ang. high intensity focused ultrasound, co tłumaczymy jako „skupiona wiązka fal ultradźwiękowych o dużym natężeniu”. Sama technologia nie jest niczym nowym w medycynie, gdyż wykorzystywana była już od 20 lat do usuwania guzów (m.in. raka prostaty). W medycynie estetycznej stosowana jest zaledwie od kilku lat, jednak ze względu na wysoką skuteczność staje się coraz bardziej popularna. Możesz wykonać zabieg HIFU w Gliwicach, ponieważ nasz gabinet medycyny estetycznej zapewnia profesjonalne usługi również w tym zakresie. Osoby zainteresowane "liftingiem bez skalpela" zapraszamy na wstępne indywidualne konsultacje lekarskie.

Zabieg HIFU wykonywany jest z zastosowanie ultradźwięków. Mocno skupione fale ultradźwiękowe wytwarzają drgania o odpowiednim natężeniu i z dużą częstotliwością. Docierają do tkanek, powodując tarcie, co prowadzi do przegrzania, a wręcz kontrolowanego poparzenia. W ten sposób dochodzi do stymulacji odnowy tkanek i skracania włókien kolagenu.

Co ważne, energia kumuluje się punktowo, trafiając celnie w miejsca objęte zabiegiem, a jednocześnie wyjątkowo głęboko, co dodatkowo wpływa na efektywność działań. Cały proces odbywa się bez naruszania ciągłości naskórka i nie powoduje powierzchniowych oparzeń. Po zakończeniu zabiegu na skórze nie pozostaje żaden ślad.

Kiedy warto zdecydować się na zabieg HIFU?

HIFU wykonuje się głównie na twarz, ale można też na resztę ciała — brzuch, ramiona (tzw. pelikany), pośladki, biust. Jest to metoda rekomendowana w przypadku wiotkiej, opadającej skóry, która traci swoją naturalną jędrność w wyniku procesów starzenia. W pewnym wieku zauważamy wyraźne zmiany — policzki tracą swój kształt, mogą pojawiać się tzw. chomiki i bruzdy nosowo-wargowe, linie marionetki itd. Skóra traci swoją jędrność również po odchudzeniu lub ciąży.

Warto przy tym pamiętać, że HIFU to technologia przeznaczona głównie do liftingu, a nie do usuwania zmarszczek. Zapewne nie zagwarantuje oczekiwanych rezultatów osobom w zaawansowanym wieku z mocno opadającą skórą i wyraźnymi zmarszczkami. Jest to idealny zabieg dla pacjentów w wieku ok. 35-50 lat.

Najważniejsze zalety zabiegu HIFU

  • Jest to metoda całkowicie bezinwazyjna. Po zabiegu na skórze nie pozostaje żaden trwały ślad (czasami skóra bywa jedynie trochę zaczerwieniona).
  • HIFU zapewnia bardzo wysoką efektywność liftingu. Nieduży efekt widoczny jest już bezpośrednio po zabiegu, gdyż włókna kolagenowe ulegają skróceniu, jednak na oczekiwane rezultaty należy poczekać od kilku miesięcy do pół roku.
  • Prawidłowo zastosowana technologia HIFU jest całkowicie bezpieczna dla pacjenta. Może być zastosowana nawet w przypadku osób z rozrusznikiem serca, implantami i protezami, czyli w sytuacjach wykluczających inne metody.
  • Po zabiegu nie ma konieczności rekonwalescencji. Na drugi dzień można wracać do normalnych zajęć.
  • Zabieg jest bezbolesny, chociaż niektórzy pacjenci mogą odczuwać delikatny dyskomfort, szczególnie w przypadku wrażliwszych partii ciała.